Instagram Reklamları – Küçük İşletmeler Büyük Sonuçlar

Instagram Reklamları – Küçük İşletmeler Büyük Sonuçlar

Dünyanın dört bir yanındaki küçük işletmeler, müşterilere ulaşmanın ve onlarla etkileşim kurmanın en kolay ve en etkili yollarından biri olan Instagram reklamlarından yararlanmaktadırlar.

Sivas’ta bir çiçekçi, işletmesinin hikayelerini yansıtan ve platformdaki ilgili kişilere içeriklerini paylaşarak hesaplarına oldukça trafik sağlamayı başardı.

Sivas’taki çiçekçimiz, Instagram’ın tüm işletmeler için reklam yayınlama özelliği sayesinde Sivas’taki bulunan ve çiçeklerle ilgilenme olasılığı yüksek olan daha geniş bir kitleye ulaşma ve onlarla etkileşime geçme fırsatı yakaladı. Özellikle reklamlarında “Bizimle İletişime Geç!”, “Şimdi Alışveriş Yap!” gibi eylem düğmeleri ekleyerek potansiyel müşterileri web sitelerine yönlendirme imkânı sağladı.

İnstagram Reklamları Kampanya Oluşturun

Çiçekçi Facebook’un Reklam Yöneticisi ara yüzünü kullanarak Instagram kampanyalarını oluşturmaya başladı. Reklam kampanyaları oluştururken işletmesinin hedeflerine uygun olarak üç ana başlığa odaklandı. Bunlar; doğru hedef kitleye ulaşmak, hangi reklamın daha iyi çalıştığını anlamak için farklı reklam formatları denemek ve işletmesinin hikayesini temsil eden en uygun içeriği paylaşmak.

Doğru İnsanlara Ulaşma

Çiçekçi, reklam kampanyalarının ürünleri ve hizmetleriyle en çok ilgi duyabilecek kişilere ulaşmasını gerekiyordu. Bunun için Facebook’un Reklam Yöneticisi ara yüzü içindeki hedef kitlelerden yararlanarak şirket hedefleri doğrultusunda yeni bir potansiyel müşteri tabanı belirledi. Çiçekçi sadece mevcut müşteri tabanının e-posta adreslerini yükledi ve Instagram’ın kesin hedefleme anlayışı sayesinde benzer davranışlara ve niteliklere sahip yeni müşterilere reklamlarını gösterme imkânı sağlamış oldu.

Farklı Formatları Deneme

Çiçekçi, birden çok reklam amacı ve biçimi ile web sitesine trafik sağlamak için tıklama kampanyaları yayınlamaya karar verdi. Eylem çağrısı düğmelerinin de yer aldığı görsel ve video reklamlarını test etti. “Şimdi Alışveriş Yap!” eylem düğmesi ile müşterileri web sitesine doğrudan yönlendirerek buket sipariş verebilecekleri bir reklam oluşturdu.

Reklamları Test Etme

Çiçekçi, hangi reklam amacının reklamlarının gösterildiği Instagram kullanıcılarıyla en iyi sonucu vereceğini görmek için buketlerin çekilmiş fotoğraflarını, farklı paketleme çeşitlerini ve buketlerini satın almış olan müşterileri de dahil olmak üzere birçok görsel yükledi. Ayrıca, çiçeklerinin nasıl teslim edildiğini ve paketinden çıkarıldığı anı gösteren farklı videoları yükledi. Instagram’ın reklam yöneticisi ara yüzü ile hangi içeriğin en fazla etkileşime girdiğini ve en çok satış yapan reklam ögesini kolayca görebiliyordu.

Sonuçları Toplama

Çiçekçi Instagram reklamlarını kullanarak, Instagram’dan daha fazla etkileşim aldığını ve web sitelerine daha fazla trafik aldığını gördü. Bu reklamlarla buket siparişlerini %62 oranında artırdı ve birçok yeni müşteri Instagram hesabına yorum yaparak mağazalarından buket satın aldıklarını gördü. Reklam Yöneticisindeki gerçek zamanlı sonuçlar ile reklam kampanyasındaki her bir reklamı takip edebiliyorlardı.

Bu anlattıklarımızı uygulayabilmeniz için tabi ki zamana ve bir takım dijital okuryazarlık özelliklerine sahip olmanız gerekir. 

İçerik oluşturucuları için instagramın sunmuş olduğu bilgilendirici kaynaklarda mevcuttur. Bu adresten ulaşabilirsiniz.

Sizler de blog yazımızda bahsi geçen işletmecimiz gibi Instagram reklamları ile hedef kitlenize doğrudan ulaşmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Leave a Reply